…önkéntes fogadó szervezet. A megállapítás nem olcsó önreklám, az Életfa Segítő Szolgálat Egyesület tisztelte meg Segélyszervezetünket ezzel „Az önkéntesség elterjesztése Hajdú-Bihar megyében” elnevezésű kampányában.


Az oklevél értelmében az Ökumenikus Segélyszervezet Debreceni Szociális Központja a legnépszerűbb önkéntes fogadó szervezet, az elismerést az önkéntesek szakszerű foglalkoztatásáért, az önkéntesség eszméjének elterjesztéséért végzett kitartó munkája elismeréséül kapta. A Segélyszervezet célja, hogy megteremtse az önkéntes munka feltételeit, mind az önkéntesek, mind a fogadó szervezetek számára. Felhívásaikra egyre többen jelentkeznek, hogy szabadidejüket a közjó szolgálatába állítsák. A társadalmi szervezetek is egyre felkészültebbek és nyitottabbak arra, hogy a helyi közösség tagjait hívják segítségül munkájuk sikerének eléréséhez.



Az Ökumenikus Segélyszervezet eddig is nagy hangsúlyt fektetett az önkéntesek foglalkoztatására, és jövőre még inkább előtérbe kerül ez a tevékenysége, hiszen 2011 az önkéntesség éve lesz az Európai Unióban.

Az önkéntesek által felajánlott munkával azonban nem mindig egyszerű élni, hiszen mindkét fél részéről rugalmasságot igényel. A Segélyszervezet elsősorban a csoportban jelentkező önkénteseket tudja fogadni, mivel a jelenlegi lehetőségeket kihasználva így tudja leghatékonyabban segíteni a rászorulókat.. Nagy segítséget jelent a szervezésben amikor cégek munkatársai, iskolás diákok vagy gyülekezeti tagok tíz-húsz, vagy akár ötven-száz fős csoportokban érkeznek.

Az önkéntesek fogadásának másik feltétele a rendszeresség. Egyetlen alkalomra bevonni valakit egy új munkába elég sok plusz odafigyelést igényel a szervezet részéről, ezért előnyben részesítjük azokat, akik legalább több héten keresztül, heti egy-két alkalommal rendszeresen tudnak segíteni a Segélyszervezet munkájában.

„Általában 5-6 óra alatt elmondjuk, mit kell tennie egy önkéntesnek, de nagyon személyfüggő, hogy ki tudja jól végezni a dolgát.” – mesél az önkéntesekkel való munkájáról Figecki Tamás, az Ökumenikus Segélyszervezet debreceni szociális központjának vezetője. „Önkénteseket általában szemléletformáló vagy figyelemfelkeltő kampányok esetében információs pultoknál alkalmazunk, koncerteken, rendezvényeken. Itt az a fontos, hogy tudjon kommunikálni az ember az érdeklődőkkel. Aktívnak kell lenni, meg kell szólítani az embereket, a puszta jelenlét nem elég. Hiába a jó szándék, ha valaki nem elég nyitott, nem biztos, hogy beválik. Ettől persze lehet kiváló segítség, mondjuk ebédosztásnál.” – teszi hozzá az intézményvezető.

A debreceni központhoz több helyről is érkeznek önkéntesek. „Egy helyi szakközépiskola tanulói szoktak segíteni, akikkel heti szintű kapcsolatban vagyunk az iskolai drogprevenció és más foglalkozások miatt. A Magyar Orvostanhallgatók Egyesülete a másik forrásunk. Ők azért jönnek, mert ez szakmai gyakorlat is nekik, így plusz kreditpontokat kapnak az egyetemen, és a külföldi ösztöndíjnál is jól jön az önkéntes munka tapasztalata. És persze vannak azok, akik a rendezvényeken figyelnek fel ránk, és kérdezik, hogyan tudnának segíteni.”

Páran pedig a potya fesztiváljegyek miatt jönnének, de azért meg kell dolgozni. A legjobb partikra és koncertekre ugyanis azokat az önkénteseket viszik, akik a hétköznapi segítő munkából is kiveszik a részüket.